MichaelJacksonweb.cz

Michael Jackson forever! Michael Jackson forever! Michael Jackson forever! Michael Jackson forever!

Encyklopedie » Tvorba Michaela Jacksona » Thriller

Thriller

Nejúspěšnějsí album všech dob, Thriller, vyšlo 30. 11. 1982 jako druhé studiové album Michaela na sólové dráze. Vzhledem k dobré spolupráci s producentem Quincy Jonesem na albu Off the wall, Michael nezapochyboval, že právě  tohoto muže chce mít při ruce při tvorbě Thrilleru.

Michael měl velké plány pro album Thriller. I když bylo jeho původní album Off the wall prodejně velmi úspěšné, cítil se nedoceněn. Chtěl, aby každá píseň na albu Thriller byla tak dobrá, aby mohla vyjít jako singl – a to se mu více méně podařilo, když vydal 7 písní z 9 jako singly.  Výjimkou byly "Baby Be Mine" a "Lady In My Life ".

Michael se také zaměřil na podporu prodeje formou videoklipů. K albu Thriller vydal tři videa, a to Beat it, Billie Jean a Thriller. Jako první černošský umělec se se svými videy Michael dostal na hudební stanici MTV a vlastně to byla MTV a sám Michael, kdo financovali 14minutový videoklip k písni Thriller, protože Michaelova nahrávací společnost odmítla financovat další projekt. Album bylo doposud velmi úspěšné a to jim stačilo. Michael měl ovšem vizi a tu si nenechal vzít. Vzniklo tak nejúspěšnější hudební video všech dob a z Michaela se stala superhvězda.

Michaelův úspěch na poli hudebních videí byl zejména v tom, že je koncipoval jako krátké filmy, ne jen jako soubor obrázků k hudbě. Každé jeho video mělo svůj příběh . Nikdo před takto videoklipy netvořil, a tak se dá říci, že Michael byl naprostý průkopník v této oblasti.

Album Thriller je dodnes nejprodávanějším albem. Po celém světě se prodalo přes 110 mil. kopií. Jeho význam v popkultuře můžeme docenit až s odstupem dnes, ale i v době jeho vydání bylo album nevídaným úspěchem. Dostalo 8 cen Grammy, což se do té doby nepodařilo jinému umělci, kčetně alba roku 1984. V roce 2008 toto album přijala knihovna amerického Kongresu do svých sbírek pro jeho nezpochybnitelný kulturní význam.

Seznam skladeb (původní album)
1."Wanna Be Startin' Somethin'"
2."Baby Be Mine"
3."The Girl Is Mine (duet s Paulem McCartney)"
4."Thriller"
5."Beat It"
6."Billie Jean"
7."Human Nature"
8."P.Y.T. (Pretty Young Thing)"
9."The Lady in My Life"

Speciální edice alba Thriller z roku 2001 obsahuje výše zmiňované písně, a navíc:
10. Rozhovor s Quincy Jonesem #1
11."Someone in the Dark"
12. Rozhovor s Quincy Jonesem #2
13."Billie Jean" (domácí demo z r. 1981)
14. Rozhovor s Quincy Jonesem #3
15. Rozhovor s Rodem Tempertonem #1
16. Rozhovor s Quincy Jonesem #4
17."Voice-Over Session "
18. Rozhovor s Rodem Tempertonem #2
19. Rozhovor s Quincy Jonesem #5
20."Carousel"
21. Rozhovor s Quincy Jonesem #6

K 25. výročí alba Thiller vyšlo  album Thriller 25, které obsahovalo kromě původních skladeb I jejich remixy, a to:
"The Girl Is Mine 2008" s will.i.am
"P.Y.T. (Pretty Young Thing) 2008" s will.i.am
"Wanna Be Startin' Somethin' 2008" s Akonem
"Beat It 2008" s Fergie
"Billie Jean 2008" Kanye West Remix

Osnova encyklopedie

Zajímavosti

Uměl MJ hrát na nějaký nástroj a jaké je vůbec jeho vzdělání?
Uměl hrát na mnoho nástrojů používaných v moderní muzice - bubny, bicí, klávesy, piáno, kytara, basa. Na HIStory albu hraje na klávesy, syntetizátor, bubny, bicí a kytaru. MJ vystudoval střední soukromou školu (typ gymplu). Díky své kariéře nikdy nešel na vysokou školu, ale vzdělával se sám.

Je pravda, že byl Michael v dětství týrán svým otcem?
Ano, jak fyzicky, tak psychicky. V posledních letech jeho života se zdálo, že Michael svému otci do jisté míry odpustil. I když připustil, že ho otec týral, měl ho rád. Je ale zvláštní, že Michael svému otci říkal od dětství jménem (Joseph), nevolal na něj "tati".

Co je to ATV katalog?
Michael byl vlastníkem části ATV katalogu, vlastní tedy většinu písní kapely Beatles. Také písně Elvise Presleyho a své písně. ATV katalog je největší katalog práv na hudbu na světě a kdykoliv se někde zahrajou písně z tohoto katalogu, peníze jsou Michaelovi nebo Sony. Michael ho v 80. letech zakoupil za nějakých $47.5 miliónů dolarů a v dnešní době má cenu mnoha stovek miliónů. V 90. letech sloučil Michael ATV katalog se společností Sony, které prodal 50% za 110 miliónů. Sám nyní část katalogu ještě vlastní.

Co možná nevíte:
Poslední scéna s Michaelem a Lisou Marií v klipu You are not alone byla natočena bez jejich vědomí.

Existuje nějaká písnička, kterou Michael napsal pro kouzelníky Siegfried and Roy?
Ano, jmenuje se "Mind is the magic", kterou Michael napsal a hudbu složili Michael a Bryan Loren. Od roku 1995 ji můžete slyšet na CD "Dreams and Illusions" od Siegfried and Roy.

© 2011 Michaeljacksonweb.cz, Michaeljacksonweb.sk
všechna práva vyhrazena | Redakce webu
Kopírování textu z tohoto webu je bez souhlasu autora vysloveně zakázáno.

Naše projekty: encyklopedie Simpsonovi | Kyanid a Štěstí | Trololol.cz Meme komiksy | seriál The Simpsons | seriál Simpsonovi | Jacksonpedie.cz | Jacksonpedia.sk | Kingofpop.cz | Kingofpop.sk
Obrázkové vtipy a meme komiksy na Trololol.cz
Naprogramoval: Pavel Hodoval, návrh a design webu: David Marák
Doporučujeme: Magaziny.cz

Michael Jackson web - největší komunitní web o Michaelovi Jacksonovi v ČR a na Slovensku. Novinky, Fotky, informace v encyklopedii, k tomu texty písní a mnoho dalšího!