MichaelJacksonweb.cz

Michael Jackson forever! Michael Jackson forever! Michael Jackson forever! Michael Jackson forever!

Encyklopedie » Tvorba Michaela Jacksona » Jeho spolupráce s jinými umělci

Jeho spolupráce s jinými umělci

Během své kariéry spolupracoval s mnoha umělci, a to zejména v 80. letech.  Pracoval se zpěváky jako jsou Stevie Wonder, Paul McCartney nebo jeho sestra Janet. Čím tedy Michael přispěl na alba jiných umělců?80. léta
V roce 1980 Michael nazpíval společně s Dave Mansonem píseň Save me, která vyšla na albu Dava Mansona s názvem Old Crest On The New Wave.  Ve stejném roce Michael napsal píseň pro Minnie Riperton, která se jmenuje I’m in love again a sevé sestře LaToye napsal na její album píseň Night time lover. Už v tomto roce Michael spolupracoval se zpěvákem Stevie Wonderem, kterému poskytl vokály v písni All I do (později si zazpívali duet s názvem Get it). Krásným hudebním počinem se v roce 1981 stala píseň Going back to Alabama, duet Michaela a Kennyho Rogerse.

Michael Jackson velmi rád také spolupracoval se zpěvačkou Dianou Ross, se kterou si hudebně velmi rozuměl již v 70. letech.  V roce 1982 pro ni napsal píseň Muscles, který vyšla Dianě na stejnojmenném albu.  S Dianou si zazpíval také v roce 1985 na skvělé písni Eaten alive, která se stala i názvem celého alba Diany. Ve stejném roce (1982) si Michael zazpíval v písni State of Independence od Donny Summer. O rok později se odehrála významná hudební spolupráce Michaela a Paula McCartneyho. Napsali společně dvě písně – Say say say a The Man.  První z nich se stala velkým hitel a vyšla jako singl.

V roce 1984 vznikla píseň Somebody’s watching me, kterou napsal Rockwell Gordy a ve které si Michael zazpíval refrén. Píseň byla velmi slavná, dokonce se umístila na první příčce US hitparády a do dneška vznikají její cover verze. V témže roce si Michael zazpíval duet se svým bratrem Jermainem s názvem Tell me I’m not dreaming, a také se svou sestrou Rebbie, pro kterou produkoval píseň Cantipende na její sólové album.  Nezpomněl i na svou sestru Janet, které v tomto roce vyšlo první sólové album.  Zazpíval si v refrénu její písně Don’t stand another chance.

V roce 1895 Michael napsal společně s Lionelem Richie píseň We are the world, která se stala obrovským hitem po celém světě a vydělala spoustu peněz hladovějícím dětem v Africe. Zazpívali si na ni snad všichni důležití umělci té doby.

90. léta
V roce 1992 vydal herec Eddie Murphy své první album a Michael si s ním zazpíval duet Whatzupwitu. Také mu poskytl vokály do písně Yeah.  S Brianem Lorenem si Michael ve stejném roce zazpíval  v písni To Satisfy you.

V roce 1995 Michael napsal píseň Mind is the magic, která vyšla na albu známých iluzionistů Siegfried & Roy a objevovala se dlouhá léta v jejich show. Do slavného kresleného seriálu Simpsonovi Michael přispěl písní Happy Birthday Lisa. Nazpíval ji místo něho ovšem John Clay Smith, protože Michaelovi to nedovolovala smlouva se Sony.

2000 a dále
Dalším charitativním počinem Michaela se stala píseň What More Can I Give, na které si s Michaelem zazpívalo mnoho umělců. Píseň vydělávala peníze obětem útoku z 11. září. Byla nazpívána také ve španělštině.  V roce 2002 Michael přispěl svými vokály do písně It’s not worth it zpěvačce Brandy.

Mnoho umělců také Michael přizval na své alba. Na albu Bad mu přispěl Stevie Wonder, se kterým si Michael zazpíval duet Just good friends. Druhý duet na albu I just can’t stop loving you si Michael zazpíval s Siedah Garrett. Na album Dangerous si Michael přizval kytaristu Slashe a na albu HIStory si Michael zazpíval duet Scream se svou sestrou Janet. Whatever happens je píseň z Michaelova alba Invincible, ve které hraje na kytaru Santana.  Na reedici Thrilleru si zazpívali s remixových písních členové skupiny Black Eyed peas. Např. Fergie přezpívala Beat it.

Některé „slavné“ písničky nikdy nevyšly. V roce 1983 Michael spolupracoval s frontmanem skupiny Queen, Freddie Mercurym.  Nahráli tři písně. Jedna z nich, State of Shock, nakonec vyšla jako duet Michaela a Micka Jaggera.  Dvě další písně Michaela a Freddieho se jmenujou Victory a  There Must Be More To Life Than This. Na začátku 90. let Michael také spolupracoval se skupinou BeeGees a písně, které spolu nahráli, zatím nespatřily světlo světa.

Před svou smrtí Michael spolupracoval se zpěváky Akonem, Ney-co a will-i-am ze skupiny Black Eyed Peas. Duet s Akonem s názvem Hold my hand vyšel na posmrtném albu Michaela, ale osud dalších písní jasný není.

Osnova encyklopedie

Zajímavosti

Co možná nevíte:
Hudba z písně Bad byla použita v německé reklamě na prací prášek "Weisser Riese" (90. léta)

Proč MJ nosil roušku přes obličej a brýle?
Jak sám řekl: "Protože stav mé kůže se stále zhoršuje a já jsem kompletně alergický na slunce. I když jsem ve stínu, paprsky můžou mou kůži zničit."

Co je to ATV katalog?
Michael byl vlastníkem části ATV katalogu, vlastní tedy většinu písní kapely Beatles. Také písně Elvise Presleyho a své písně. ATV katalog je největší katalog práv na hudbu na světě a kdykoliv se někde zahrajou písně z tohoto katalogu, peníze jsou Michaelovi nebo Sony. Michael ho v 80. letech zakoupil za nějakých $47.5 miliónů dolarů a v dnešní době má cenu mnoha stovek miliónů. V 90. letech sloučil Michael ATV katalog se společností Sony, které prodal 50% za 110 miliónů. Sám nyní část katalogu ještě vlastní.

Byl MJ opravdu přísný vegetarián?
MJ byl přísný vegetarián dokud nezačal mít problémy se zdravím a byla mu doktorem doporučeno jíst ryby a kuře. Jedl tedy ryby a drůbež.

Co říká dívka na začátku Brazilské verze videa "They don´t care about us"?
"Eles nao ligam pra gente", což znamená v portugalštině "Nezajímají se o lidi".

© 2011 Michaeljacksonweb.cz, Michaeljacksonweb.sk
všechna práva vyhrazena | Redakce webu
Kopírování textu z tohoto webu je bez souhlasu autora vysloveně zakázáno.

Naše projekty: encyklopedie Simpsonovi | Kyanid a Štěstí | Trololol.cz Meme komiksy | seriál The Simpsons | seriál Simpsonovi | Jacksonpedie.cz | Jacksonpedia.sk | Kingofpop.cz | Kingofpop.sk
Obrázkové vtipy a meme komiksy na Trololol.cz
Naprogramoval: Pavel Hodoval, návrh a design webu: David Marák
Doporučujeme: Magaziny.cz

Michael Jackson web - největší komunitní web o Michaelovi Jacksonovi v ČR a na Slovensku. Novinky, Fotky, informace v encyklopedii, k tomu texty písní a mnoho dalšího!